HETMAN GKS Katowice zdobywcą PGNiG Termika Drużynowego Pucharu Polski w szachach błyskawicznych

Drużyna HETMAN GKS Katowice zwyciężyła w turnieju o PGNiG Termika Drużynowy Puchar Polski w szachach błyskawicznych, który odbyły się w piątek w Katowicach. Był to pierwszy akord XI Festiwalu Szachowego w Katowicach, który potrwa do niedzieli. W jego ramach odbędą się także m.in. Turniej o Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego, Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i uroczysta gala jubileuszowa.

Drużyna z Katowic, która przed rundą play-off zajmowała drugie miejsce za zespołem Gostmat Gostynin, w decydującej rozgrywce okazała się najlepsza. Zespół w składzie Bartosz Soćko, Kacper Piorun, Jan Klimkowski, Jakub Seemann i Keti Tsatsalashvili wywalczył pierwsze miejsce, wygrywając w finale z KS Gwiazdą Bydgoszcz (Radosław Wojtaszek, Paweł Czarnota, Bartłomiej Heberla, Krzysztof Raczek, Bartłomiej Turski). Na trzecim miejscu uplasowała się ekipa VOTUM SA Polonia Wrocław (Szymon Gomularz, Marcin Tazbir, Oskar Wieczorek, Oleksandr Sulypa). W turnieju udział wzięło dwadzieścia osiem drużyn.

Już w sobotę w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczną się dwa kolejne turnieje – o Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego w kategorii open oraz Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej dla młodych szachistów w kategoriach do lat 8, 10, 12 i 14. Przy szachownicach pojawią się znakomici szachiści, m.in. Radosław Wojtaszek, Bartosz Soćko, Kacper Piorun, Jacek Gdański, czy całe grono młodych, ale już utytułowanych graczy z mistrzem świata do lat 16 Jakubem Seemannem, wicemistrzem świata w tej samej kategorii Janem Klimkowskim oraz mistrzem Europy do lat 12 Patrykiem Cieślakiem na czele.

– Na liście zgłoszeń mamy ponad dwudziestu arcymistrzów szachowych i całe grono innych znakomitych szachistów. Tegoroczny XI Festiwal Szachowy w Katowicach wieńczy obchody 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego i jestem przekonany, że wysoki poziom sportowy i organizacyjny najlepiej pokaże, jak ważne i mocne na Śląsku są szachy. Cieszymy się, że świętujemy nasz jubileusz w Katowicach, miastu, które tak wspaniale wspiera szachy – mówi Andrzej Matusiak, prezes Śląskiego Związku Szachowego.

W sobotę o godz. 10 rozpoczną się Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej dla młodych szachistów w kategoriach do lat 8, 10, 12 i 14 oraz rozgrywany w formule otwartej Turniej o Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego. Oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano na godz. 11, a o godz. 16 rozpocznie się wyjątkowy mecz przyjaźni pomiędzy Śląskim, a Małopolskim Związkiem Szachowym. Zawodnicy rywalizujący w Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i Turnieju o Puchar 100-lecia ŚZSzach pojawią się przy szachownicach również w niedzielę od godz. 10, a zakończenie XI Festiwalu Szachowego w Katowicach planowane jest na godz. 14.30.

– W sobotni wieczór odbędzie się uroczysta gala jubileuszowa, która będzie zwieńczeniem obchodów stulecia Śląskiego Związku Szachowego. Historia szachów w naszym regionie jest naprawdę wspaniała i możemy być z niej dumni. Na naszej gali spotkają się różne pokolenia śląskich szachistów, a najbardziej wybitne postaci otrzymają specjalne medale stulecia, których jest dokładnie sto – mówi Łukasz Turlej, katowiczanin, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE.

Organizatorem Festiwalu jest Śląski Związek Szachowy, a partnerami miasto Katowice, węgierskie miasto Miszkolc, Hetman GKS Katowice i UKS Pionier Jastrzębie-Zdrój.

Podziel się wiadomością: